Danmark spiser sammen
Ældre Sagen og Fællesskaberne inviterer dig til fællesspisning i forbindelse med Danmark spiser sammen I uge 17 spiser Danmark sammen og i år er ingen undtagelse. Så kom og vær med når Ældre Sagen og Fællesskaberne inviterer til fællesspisning.
)
Kom tættere på dit lokalsamfund med et hyggeligt måltid og gode samtale ved arrangementet "Spis fællesskabet i gang! Danmark spiser sammen".
Deltag i kampen mod ensomhed sammen med Folkebevægelsen mod Ensomhed ved at sætte dig til bords med dine medborgere i Uldum. Oplev personlige historier, del dine egne og bidrag til et varmere samfund, én samtale ad gangen. Det er bevist, at fællesspisning kan mindske følelsen af ensomhed betydeligt.
Gå ikke glip af chancen for at blive en del af et større fællesskab og nyde et velsmagende måltid. Det kan blive begyndelsen på nye venskaber og oplevelser.
Der serveres forloren hare med kartoffelmos, sovs og tyttebær samt skærekage og kaffe.
Under middagen er der levende musik, og vi synger et par sange i fællesskab.
Vi vil rigtig gerne dele glæden ved fællesskabet omkring måltidet med DIG!
Vi håber, du har lyst til at være med, så vi kan gøre fælles front mod ensomheden.
Tilmelding nødvendig
- 25. apr. 2025
- 11.30 -14.00
- Cafeteriet Nedergården, Kirkegade 1B, 7171 Uldum
- 60 kr eksklusiv drikkevarer.